Theodore John Kaczynski

Theodore John Kaczynski

Polonya’dan Amerika’ya göçmüş bir ailenin çocuğu olan Ted. Kaczynski 1942’de Şikago’da doğdu. 16 yaşında bursla kazandığı Harvard’ı yirmi yaşında bitirdi. Doktorasını yapmak üzere 1962’de Michigan’a geçen Kaczynski, 1967’de “matematiğin sınır fonksiyonları” adlı doktora çalışmasıyla “yılın en iyi matematik tezi” ödülünü aldı; ardından da Berkeley Üniversitesi’ne asistan profesör olarak kabul edildi. 68 hareketinin önemli merkezlerinden olan Berkeley’de hippi akademisyenler, sütyenlerini yakan feministler, cinsel özgürlüğü savunan isyancı gruplar arasında kendi dünyasında yaşıyordu Ted Kaczynski. Öğrencisinden öğretim görevlisine herkesin rengârenk giysilerle dolaştığı Berkeley’de nerdeyse bir tek o takım elbiseliydi.

Kaczynski, 1969’da hiçbir gerekçe ileri sürmeden öğretim üyeliğini bıraktı. Ailesiyle geçirdiği iki yılın ardından 1971’de, orman içinde bir buçuk dönüm kadar arazi alarak alternatif yaşam arayanların akın ettiği Montana’ya yerleşti. On iki metrekarelik bir orman kulübesinde elektrik, su, radyo, televizyon, bilgisayar gibi şeylerden uzak, sâde ve dingin bir hayat sürmeye başladı. Kendi yetiştirdiği sebzelerin yanı sıra, küçük çaplı avcı-toplayıcı tarzla besleniyordu.

Montana ormanlarında gözlerden ırak bir hayat sürdürüyorken nihayet uygarlık gelip kapısına dayandı: Bir otoban yapımı nedeniyle yakın çevresindeki ağaçlar tek tek kesiliyordu. Yaşanacak başka bir yer arayışındansa tekno-sanayi sistemine karşı eyleme geçmeye karar verdi. Böylece 26 Mayıs 1978’de, Montana ormanlarındaki yaşamının yedinci yılında, ilkini Chicago Northwestern Üniversitesi’ne yolladığı bombalı paketler serisine başladı. 18 yıl boyunca FBI’yı peşinden koşturan Kaczynski, Nisan 1996’da kulubesine yapılan bir operasyonla tutuklanıp müebbet hapse mahkum edilmişti. Özgün fikirleriyle anarşizme farklı bakış açısı kazandıran Kaczynski, 27 yıldır hapis yatıyordu.

Sağlık sorunları nedeniyle iki yıl önce sevk edildiği Kuzey Karolina'daki hastane hücresinde yatıyordu, 10 haziran 2023 günü ölüm nedeni açıklanmaksızın hayata veda ettiği duyuruldu.

Kapat